Historia KS Polonia Bytom

Początki Klubu

Klub sportowy Polonia został założony 4 stycznia 1920 roku, jako pierwszy polski klub na Górnym Śląsku. Założyciele odpowiedzieli na noworoczny apel Polskiego Komisariatu Plebiscytowego usytuowanego w Bytomiu wzywający do zakładania własnych organizacji kulturalno-oświatowych i sportowych. Miały one bowiem ożywić polskość na Górnym Śląsku. 4 lutego 1920 roku Polonia Bytom rozegrała swój pierwszy mecz z Pogoną Katowice. Co bodaj ważniejsze, w marcu zapadła decyzja o powołaniu Związku Towarzystw Sportowych Okręgu Górnośląskiego z siedzibą w Bytomiu, z ówczesnym prezesem Polonii Edmundem Grabinowskim. W 1921 roku Polonia rozegrała pierwszy derbowy mecz z Poniatowskim Szombierki, który odbył się na Moltke Platz. Wygrały Szombierki 4:1 (1:1), występujące w biało-czerwonych strojach. Od tej pory rozpoczyna się historia derbów między klubami, sięgająca już prawie 90 lat. Przepisy prawne po klęsce powstań śląskich i plebiscycie, pozostawiły Bytom, w Rzeszy niemieckiej, co doprowadziło do rozwiązania klubu. W tym czasie w Bytomiu grał Beuthen 09-klub nemieckiej Fusball Ligi, prezentujący dobry futbool. Klub ten był równożędnym przeciwnikiem dla takich wówczas potęg ligi niemieckiej jak Bayern Monachium, Borussia Dortmund, czy licznych zespołów piłkarskich z Wrocławia. Plasował się zazwyczaj w górnej połowie tabeli. Po II wojnie światowej klub rozwiązano i w 1948 roku połączono go z Polonią Bytom w fuzji, po której nazwano go oficjalnie Polonią Bytom. Foto2.jpg (11816 bytes)

Lata wielkich sukcesów

W 1948 roku ponownie zaczął działać klub sportowy Polonia Bytom. Polonia pierwszy raz zadebiutowała w polskiej ekstraklasie 14 marca 1948 roku w meczu z Legią Warszawa (1:3). W tym samym sezonie spadła z I ligi, powracając do niej w 1951 roku na 5 lat. Już w 1952 roku Polonia została wice mistrzem Polski, a dwa lata później w 1954 roku świętowała pierwsze mistrzostwo Polski. Mimo sukcesów klub spadł do II ligi w następnym roku (1955).W 1957 roku klub ponownie awansował do ekstraklasy, w której grał nieprzerwanie do 1976 roku. Był to okres największych sukcesów klubu. Rok po awansie klub świętował wice mistrzostwo Polski w 1958, powtórzone przez zespół w 1959 roku. Lata 60'te przyniosły Polonii renomę na skalę światową. To wtedy bytomski klub należał do najlepszych w Polsce oraz liczył się na arenie mędzynarodowej. W 1961 roku Polonia znów, po raz czwarty została wicemistrzem Polski. Rok później drugi raz w historii w wielkim stylu wywalczyła mistrzostwo Polski. W 1964 roku Polonia Bytom pierwszy raz zdobyła Puchar Polski. W tymże roku zagrała w finale prestiżowego Pucharu Karla Rappana (dziś Puchar Intertoto). Rok 1965 przynósł Polonii największe sukcesy międzynarodowe, kiedy to Polonia Bytom wygrała Puchar Karla Rappana (oprócz Polonii wywalczył go z polskich klubów 2-krotnie Widzew Łódź), a także jako jedyna z polskich zespołów zdobyła Puchar Ameryki. W tej wspaniałej drużynie grały takie gwiazdy jak bramkarz-Edward Szymkowiak (jego imię nosi stadion Polonii Bytom), oraz wielokrotni królowie strzelców Polskiej I ligi-Henryk Kempny (1954) oraz Jan Liberda (1959, 1962),najlepszy strzelec klubu (145 goli).W 1973 roku Polonia poraz drugi zdobywa Puchar Polski. Nieoczekiwanie w 1976 roku Polonia spada do II ligi, powracając do ekstraklasy rok później w 1977 roku. W tymże roku Polonia poraz ostatni wywalcza Puchar Polski. Lata 80'te przyniosły najgorsze chwile w bogatej i barwnej historii klubu. W 1980 roku Polonia spada do II ligi, kończąc tym samym swój okres sukcesów, a rozpoczynając tułaczkę klubu po niższych klasach rozgrywkowych.

Tułaczka klubu w niższych ligach

Po spadku do II ligi w 1980 roku rozpoczyna się najgorszy moment historii. Po raz ostatni Polonia Bytom awansuje do ekstraklasy w 1986 roku, lecz w tym samym sezonie ponownie spada do II ligi. Klub powoli rozpada się. Większość piłkarzy opuszcza klub. Dobrze zapowiadający się wychowankowie masowo przechodzą do innych zespołów. Szkółka piłkarska Polonii Bytom popada w rinę i traci swoją wartość na rzecz zabrzańskich klubów. Klub popada w długi, z powodu braku sponsorów i zamykania kopalń i hut, które dotychczas utrzymywały budżet klubu. Stadion Polonii popada w ruinę, zaczynając przypominać obiekty niektórych 4-ligowych zespołów. Sytuacja staje się coraz gorsza. Wkraczając w nowe tyśąclecie w 2000 roku, Polonia spada na 4 lata do III ligi. W 2004 roku klub zajmuje 2 miejsce i po heroicznych barażach ze Szczekowianką Jaworzno (gol w ostatniej minucie meczu) powraca do II ligi. Tam młody trener Michał Probierz ledwo ratuje klub przed spadkiem, utrzymując go na 15 miejscu, po czym otrzymuje propozycję pracy w I-ligowym Widzewie Łódź. Polonia gra w barażach o utrzymanie w II lidze z Unią Janikowo. Trenerem zostaje młody, charyzmatyczny trener-Dariusz Fornalak. Polonia nieoczekiwanie, skazywana na spadek gra najładniejszą piłkę w II lidze i zajmuje 3 miejsce. W wyniku korupcji w PZPN-e 4 I-o ligowe drużyny spadają o kilka klas rozgrywkowych niżej, a Polonia Bytom po 20 latach tułaczki w II lidze i epizodem w III triumfalnie powraca do ekstraklasy. Klub skazywany jest mimo wszystko na porażkę. Budżet zaledwie 1 miliona złotych był najniższy w Ekstraklasie, ale również w II lidze. W wyniku braku licencji (stadion) klub rundę jesienną musiał rozgrywać na obiektach Ruchu Chorzów, oraz Stadionie Śląskim. Polonia Bytom ostatecznie podczas rundy jesiennej zgromadziła zaledwie 14 punktów zajmując 14 miejsce. Ojcec sukcesu-trener Darisz Fornalak opóścił klub. Nowym trenerm został wracający z Widzewa Łódź trener Michał Probierz.

Klub dziś

Obecnie trenerem jest Michał Probierz, były szkoleniowiec Poloni w sezonie 2005/06, wracający z Widzewa Łódź. Wprowadził on kluczowe zmiany w zespole. Polonia prezentuje obecnie ciekawy futbool, jednak nadal broni się przed spadkiem. Polepsza się sytuacja finansowa klubu (4,5 mln zł). Polonia w końcu gra na własnym zmodernizowanym obiekcie. Dziś ten jeden z najbardziej znaczących klubów w historii polskiej piłki, broni się przed spatkiem, lecz być może jak w poprzednim sezonie Polonia znów stanie się groźnym i równorzędnym rywalem, liczącym się w walce o mistrzostwo Polski.

Strona internetowa KS Polonia Bytom-HISTORIA